JAK PIELĘGNOWAĆ

kamień naturalny

Kamień jest niezwykle trwałym materiałem. Aby zachować jego walory estetyczne należy go jednak odpowiednio zabezpieczyć. Impregnacja powierzchni kamienia jest niezbędna do tego, aby wykonane z niego podłogi, blaty, czy też parapety służyły nam przez wiele lat, nie tracąc przy tym swojego blasku. Impregnacja kamienia chroni go przed zabrudzeniami i szkodliwym wpływem wilgoci. Brak odpowiedniego zabezpieczenia środkami sprawia, że ryzyko powstawania trudnych bądź niemożliwych do usunięcia śladów, plam czy przebarwień znacznie wzrasta.
Decydując się na impregnację, należy pamiętać o tym, że struktura kamienia nie pozwala na pełną ochronę powierzchni, oraz że impregnację trzeba regularnie powtarzać.

Produkty na które trzeba uważać:

Marmur – kawa, herbata, soki z warzyw i owoców, oleje, tłuszcze, oraz wszystkie  produkty zawierające szkodliwe kwasy, silne detergenty.

Granit – oleje, tłuszcze.

Marmur:

Impregnację marmuru wykonuje się odpowiednimi, przeznaczonymi do tego środkami. Powierzchnia, którą chcemy zabezpieczyć, powinna być wcześniej gruntownie oczyszczona, odtłuszczona i sucha, a impregnat należy nałożyć bardzo dokładnie i równomiernie, a przed jego wyschnięciem na powierzchni zetrzeć nadmiar suchą ściereczką.

Granit:

Granit jest bardzo efektownym i praktycznym materiałem. Od marmuru różni go trwałość: jest dużo twardszy, mniej porowaty i bardziej odporny na zarysowania oraz wpływ płynów, kwasów i tłuszczów.

Jego impregnacja i codzienna pielęgnacja nie różni się zbytnio od tej związanej z marmurem. Podobnie jak marmur, granit warto co jakiś czas zaimpregnować.

Przy dowolnej realizacji z kamienia naturalnego nasza firma świadczy również usługi impregnacji (na wcześniejszą prośbę klienta).

Konserwacja / pielęgnacja codzienna

Marmur – do codziennej pielęgnacji wystarczy ciepła woda z płatkami mydlanymi, lub środki dedykowane do pielęgnacji kamieni delikatnych.
Nie stosować detergentów oraz past ściernych.

Granit – jako materiał niewrażliwy, można myć ogólnodostępnymi środkami czystości , choć zaleca się, żeby były to środki do pielęgnacji kamienia.