Lampy do ogrodu – jak wybrać by nie żałować

Niezbędne lampy do ogrodu

Żeby zaaranżować oświetlenie ogrodu, trzeba nie mniej planowania, niż przy projektowaniu oświetlenia wewnętrznego. Obszar przydomowy dzieli się na wiele różnych stref, które wymagają odmiennego potraktowania. Jest więc miejsce do oświetlenia w głębi ogrodu, ważna do oświetlenia jest również ogrodowa altanka. Należy też wspomnieć o traktach komunikacyjnych. I to nie tylko tych prowadzących od bramy do drzwi wejściowych, ale też o ścieżkach, które znajdują się w samym ogrodzie. Wszystkie te punkty świetlne powinny być zrobione z takich materiałów, które oprą się niekorzystnym warunkom atmosferycznym. Lampy do ogrodu, które aktualnie są w sprzedaży, posiadają odpowiednie parametry. Żadne niekorzystne czynniki pogodowe nie zakłócą ich pracy.

Komfort domowników

Światło zewnętrzne nie powinno przeszkadzać domownikom w odpoczynku. Dlatego też trzeba tak je zaprojektować, żeby jego źródła nie zaglądały bezpośrednio do okien. Jeżeli kinkiet ogrodowy będzie w bliskiej odległości od okna, to konieczne muszą być grube zasłony. Lampy w ogrodzie w żadnym wypadku nie powinny negatywnie wpływać na urodę terenu. Jeżeli podczas planowania nie jesteśmy sobie przestrzennie wyobrazić sytuacji, to najlepiej zatrudnić projektanta ogrodów lub chociaż użyć komputerowej animacji, która dokładnie pokaże obszary oświetlone.

Słupek ogrodowy solarny

Instalację elektryczną do oświetlenia zazwyczaj prowadzi się z domu. Bywa także, że oświetlenie ogrodowe opiera się na lampach solarnych, które w ciągu dnia ładują swoje akumulatory za pomocą energii słonecznej. Ostatnio w handlu coraz więcej jest tego typu lamp. Mają one najczęściej postać słupka z lampą na jego wierzchołku. W zdecydowanej większości są to wyroby z tworzyw sztucznych. W ten sposób najczęściej oświetla się te partie ogrodu, gdzie przeciąganie instalacji elektrycznej oznaczałoby spory kłopot. Taki słupek ogrodowy sprawdza się doskonale, bo w jego okolicy jest na tyle jasno, że nie można zgubić ścieżki. Lampy solarne ustawia się również wzdłuż drogi wjazdowej. Zazwyczaj jest ich kilka i pełnią również rolę naprowadzającą. Do tego typu instalacji najczęściej używane są lampy ogrodowe kule. Dają one wystarczająco dużo światła, żeby bezpiecznie przejechać lub przejść odcinek od bramy do drzwi wejściowych.

Oświetlenie elewacji budynku

Chcąc dobrze oświetlić elewację budynku należy dobrać odpowiednie lampy zewnętrzne. W tej roli świetnie sprawdzą się lampy ogrodowe. Bowiem w odróżnieniu do oświetlenia wewnętrznego posiadają odpowiednią klasę szczelności i są odporne na ciężkie warunki atmosferyczne. Mogą to być lampy aluminiowe, ale równie dobrze sprawdzą się wyroby z tworzyw sztucznych .

677196e85a7e65adb94844fef131de7bKinkiet ogrodowy idealnie sprawdzi się przy oświetleniu punktowym. Przemyślane rozmieszczenie kinkietów stworzy piękną dekorację na ścianie budynku. Do rozświetlenia mroku może posłużyć również reflektor, który skierowany na elewację oświetli go z poziomu trawnika. Do oświetlenia ścian z góry może posłużyć stojąca lampa ogrodowa, należy jednak pamiętać aby odpowiednio dobrać wysokość lampy, by nie świeciło nam bezpośrednio w okna domu.